Hva er aminosyrer?

Aminosyrer er organiske forbindelser bestående av karbon (C), hydrogen (H), oksygen (O) og nitrogen (N). I motsetning til aminosyrer – karbohydrater og fett inneholder ikke nitrogen (N). Aminosyrene er de eneste kildene til vital nitrogen.

De 23 proteinogene aminosyrene har mange formål, herunder utvikling av proteiner og kroppsvev (hud, hår, muskler og blodårer osv.). Men aminosyrene spiller også en viktig rolle i nesten alle stoffskifteprosessene. De påvirker de viktigste funksjonene som transport av næringsstoffer, utvikling av enzymer, nevrotransmittere og hormoner. Mangler, eller ubalanse av aminosyrer vil føre til at kroppen ikke fungerer optimalt.

De største fordelene med aminosyrer

Åreforkalkning og høyt blodtrykk: aminosyrer kan hjelpe

Friske blodårer og et normalt blodtrykk

Aminosyrene spiller en rolle i utvidelsen av blodårene og de kan forbedre fleksibiliteten – for således hjelpe til med reguleringen av blodtrykket .

Her kan du lære det du trenger å vite om effekten av arginin, B-vitamin og furubarkekstrakt på blodkarene!

Aminosyrer og hårtap

Bedre hårvolum og vekst

Hår består for en stor del av cystein og metionin. Forskning viser at å kombinere disse aminosyrene med vitaminer kan stimulere til hårvekst. Tykt vakkert hår trenger de riktige næringsstoffene!

Her vil du finne forskningsbaserte tips for å stimulere hårvekst med næringsstoffer!

Øke seksuell potens med arginin

Mannlige seksuelle funksjoner

De tynne blodkarene i penis er spesielt utsatt for sirkulasjonsforstyrrelser. Flere anerkjente studier har vist at aminosyrer kan hjelpe.

Lær mer om hvordan aminosyrer bør kombineres!

Bygg muskler med aminosyrer

Forbedret muskelbygging

Myseprotein (whey), kreatin, arginin og BCAA (BCAA består av de essensielle aminosyrene: leucin, isoleucin og valin). Gi kroppen tilskudd av disse aminosyrene hvis du ønsker å bygge mer muskler.

Her finner du de viktigste aminosyrene og nyttige tips for å bygge muskler!

Energi og aminosyrer

Mer energi

Optimalisere ytelsen din under trening eller konkurranse med den rette energimiksen.

Oversikt over de viktigste energikildene for styrke og utholdenhet!

Restitusjon og fitness

Raskere restitusjon

Aminosyrer ser ut til å redusere restitusjonstiden etter fysisk trening. De har også vært knyttet til færre skader.

Foreløpige studier viser effekt på utholdenhet og restitusjon.

Styrker immunforsvaret

Sterkere immunforsvar

Aminosyrer er viktige byggesteiner i immunforsvaret. De danner hvite blodceller, og hjelper til med kroppens forsvarsverk.

Immunforsvaret ditt trenger disse aminosyrene i tillegg til C-vitamin og sink.

Søvnproblemer og aminosyrer

Avslappende søvn

Søvn og mental kapasitet påvirkes av aminosyrer som glutamin og tryptofan. Tilskudd av disse aminosyrene er en måte å forbedre den naturlige søvnen på.

Disse aminosyrene påvirker humør og søvn!

Fertilitet og aminosyrer

Forbedret sædcelleutvikling

Endelig et barn? Blant 60% av utilsiktete barnløse par ligger årsaken til barnløsheten hos den mannlige partner. Men det er ikke bare arginin og karnitin som er viktig for generering av sædceller og utvikling av den genetiske koden.

Her kan du lese hvordan du kan forbedre sædprøven din!

Aminosyrer for vekttap

Mer effektiv fettforbrenning og slanking

Proteinshakes er et populært slankemiddel. Hvilke aminosyrer er det som virkelig teller?

Finn tips om effektiv slanking her!

Kolesterolnivå

Lavere kolesterolnivå

Kolesterolnivået kan reduseres gjennom et riktig kosthold.

Disse aminosyrene og næringsstoffene regulerer kolesterolnivået ditt!

Aminosyrer og type-2 diabetes (aldersdiabetes)

Lavere blodsukkernivå

Aminosyrer påvirker insulinsensitivitet.

Lær hvordan du kan bidra til å regulere blodsukkeret ditt!

Er det noen bivirkninger med å ta isolerte aminosyrer? Er aminosyrer ansett for å være medikamenter?

Isolerte proteinogene aminosyrer er generet sett godt tolerert. Bivirkninger er vanligvis ikke forventet, selv ved svært høye doser. De fleste av dem er generelt anbefalt som trygge og derfor er de vanligvis kosttilskudd og IKKE medikamenter. Men noen unntak er det (se L-tyroksin, brukes som et legemiddel dersom skjoldbruskkjertelen fungerer dårlig). For detaljert informasjon om dette emnet og svar på andre spørsmål, kan du gå til sidene til aminosyren du leter etter og vår FAQ-side.

Hvilke aminosyre-produkter kan anbefales?

Det er ikke et enkelt produkt eller én merkevare som er best til alle bruksområder.

Det som er viktig er den rette kombinasjon, samt passende dose av aminosyrer og vitaminer som dekker dine spesifikke mål. Derfor har vi sammenlignet produktingredienser med det optimale, generelt anbefalte blandinger og doseringer. Selvfølgelig bør fremstilingen oppfylle de høyeste standarder, og kjøp av produktene bør være trygt og enkelt.

Sammenligning av aminosyreprodukter

Fra de mer enn 400 produktene tilgjengelig i Europa, har vi valgt de fem beste og mest velkjente for hvert nytteområde.

Utvalgskriteriene inkluderte ikke bare komposisjon, dosering, og kvaliteten på råvarene, men også produsentens pålitelighet vedrørene levering, åpenhet, og kundeservice. En positiv kundeservice-opplevelse var en forutsetning for å være med på listen vår.

Hvilke produkter anbefales? Få detaljert informasjon om aminosyreprodukter av høy kvalitet og god komposisjon!

Nyheter

En studie: Effekter av L-arginin i kombinasjon med furubarkekstrakt på erektil dysfunksjon

February 2nd, 2016|0 Comments

To studier har vist at en kombinasjonsbehandling med L-arginin og furubarkekstrakt, er [...]

L-cystein og hirsefrøekstrakt kan reversere hårtap

February 2nd, 2016|Comments Off on L-cystein og hirsefrøekstrakt kan reversere hårtap

En tysk studie kjent som "Priorin-undersøkelsen" viser at en bestemt kombinasjon av [...]

L-arginin kan beskytte mot hull i tennene og plakk

February 1st, 2016|Comments Off on L-arginin kan beskytte mot hull i tennene og plakk

L-arginin er kjent for sine egenskaper til å utvide blodårene og regulere [...]

Leucin er effektiv i kampen mot muskelatrofi

January 31st, 2016|Comments Off on Leucin er effektiv i kampen mot muskelatrofi

Den essensielle aminosyren leucin er en av de forgrenede aminosyrene (BCAA) som [...]

Graviditet, fertilitet og kvinnes alder

November 12th, 2015|Comments Off on Graviditet, fertilitet og kvinnes alder

Generelt er det en vanlig oppfatning i hele verden at kvinnens evne [...]

Syv myter om det å bli gravid

November 12th, 2015|Comments Off on Syv myter om det å bli gravid

Disse syv mytene er ofte hørt blant par som ønsker å bli [...]

23 proteinogene aminosyrer

Den vanligste klassifiseringen:

20 av de 23 proteinogene aminosyrene er såkalte “kanoniske aminosyrer,” representert ved en tre-bokstavskode (se bilde til høyre). Men det er mer vanlig at de er delt inn i tre grupper: essensielle, halvveis/betinget essensielle (semi-) og ikke-essensielle.

Essensielle aminosyrer kan ikke utvikles fra andre aminosyrer:

  • Histidin
  • Isoleucin, leucin og valin (BCAA)
  • Metionin
  • Fenylalanin
  • Treonin
  • Tryptofan

Generelt kan kroppen bygge semi-essensielle aminosyrer fra andre aminosyrer og vitaminer. Men under vekst- og sykdomsperioder eller ved alderdom – kan det være at kroppen ikke er i stand til å produsere tilstrekkelige mengder.

De semi-essensielle aminosyrene er:

Kroppen kan produsere egne ikke-essensielle, proteinogene aminosyrer. Men for å gjøre dette, kreves andre aminosyrer, vitaminer og sporstoffer.

Derfor er det også viktig med et tilstrekkelig inntak av ikke-essensielle aminosyrer gjennom et godt kosthold:

  • Alanin
  • Asparagin
  • Asparaginsyre
  • Glutamat
  • Glycin
  • Prolin
  • Serin

To andre kjente aminosyrer, kreatin og taurin er ikke proteinogene aminosyrer.

Myseprotein, kasein, soyaprotein: aminosyreinnhold og biologisk verdi

Balanserte aminosyre-kombinasjoner er av særlig betydning for idrettsutøvere. Myseprotein, kasein, soyaprotein og proteinkonsentrat fra kumelk har forskjellig innhold av spesifikke aminosyrer og biologisk verdi.

Mengder av individuelt bundete aminosyrer i myseprotein, kasein, soyaprotein (mengder angitt gjenspeiler antall gram aminosyrer pr 100 gram protein, dette kan også uttrykkes som en prosentandel):

AminosäureWhey ProteinCaseinMilch-ProteinSoja-Protein
Histidin (ess.)2,22,92,82,3
Isoleucin (BCAA) (ess.)6,85,76,44,5
Leucin (BCAA) (ess.)11,110,410,47,2
Valin (BCAA) (ess.)6,86,86,84,7
Lysin (ess.)9,98,38,36,2
Methionin (ess.)2,42,82,71,3
Phenylalanin (ess.)3,85,15,24,5
Threonin (ess.)8,04,65,13,9
Thryptophan (ess.)2,11,41,41,1
Alanin5,03,13,54,1
Arginin3,04,03,77,6
Asparagin & Asparaginsäure11,37,37,911,0
Cystein2,40,30,91,6
Glutamin & Glutaminsäure19,22321,819,2
Glycin2,22,12,14,1
Prolin5,211,210,15,6
Serin5,25,85,65,1
Tyrosin3,56,05,33,5
Angaben in Gramm je 100 Gramm Proteinisolat. "ess.": essentielle Aminosäure; Quelle: Arndt, Albers: Handbuch Aminosäuren, S. 93

Aminosyrer i proteinpulver

Glutamin